Яндекс.Метрика
Titulinis puslapis Puslapio struktūra Kontaktai
Paieška Klausimai Pagalba
Informacija Rašykite mums Prekių krepšelis

Biologija      Plauko augimas       Augimo ciklai

Plauko augimo ciklai

webb_2511
webb_2511

webb_2512
webb_2512
Anagen - yra ilgiausia aktyvaus plauko svogūnėlio augimo fazė tarp ankstesnio plauko ramybės ir iškritimo (Telogen/Exogen) fazių ir naujojo plauko augimo sulėtėjimo ir atžangos (Catagen) fazės. Plauko svogūnėlio ląstelės, gaudamos pastovų maitinimą iš plauko derminio spėnelio, aktyviai augina (“gamina“) naują plauką. Ši fazė gali trukti nuo 2 iki 8 metų. Esant normalios sveikatos būklės apie 80-90 procentų visų galvos odos plaukų yra šioje fazėje. Šios fazės metu plaukai vidutiniškai paauga apie 1cm. ilgio kas mėnesį.
 
Catagen - yra plauko augimo sulėtėjimo ir atžangos fazė. Ši fazė yra pereinamoji plaukų augimo cikle, jos metu svogūnėlis pereina per tam tikrus cheminius ir struktūrinius pakitimus, kuriuos galima apibūdinti kaip nustatytą involiucijos arba atgalinės raidos procesą - regresija. Plauko svogūnėlio ląstelių veikla sustoja ir prasideda poilsio periodas, kuris gali trukti iki dviejų-keturių savaičių, plauko ląstelės palaipsniui nustoja dalytis ir kietėja, tuomet svogūnėlis po truputį atsiskiria nuo spenelio, o svogūnėlio ląstelės suragėja, plaukas laikosi tvirtai įsikibęs į svogūnėlį, jis nekrenta, bet jau nebeauga. Artėjant šios fazės pabaigai derminis spenelis sumažėja ir juda į viršų. Maždaug apie 1 procentą visų plaukų yra šioje fazėje. Kai plaukas praeina pernelyg greitai šią fazę gali išsivystyti Alopecia (nuplikimas), tačiau jeigu užtrunka pernelyg ilgai šioje fazėje gali išsivystyti Hirsutizmas (padidėjęs plaukuotumas nepageidaujamose vietose).
 
Telogen - ramybės ir iškritimo fazėse pasibaigia plauko augimo ciklas, tai gali trukti apie 3-4 mėnesius, plauko folikulas ilsisi, nebegauna maisto, nebeauga, svogūnėlis galutinai suragėja, o plaukas tebelieka folikule tol, kol iš ląstelių susiformuos nauja tarpląstelinė medžiaga po jo ir jį išstums - taip vyksta natūrali plaukų kaita (paprastai sekantis naujas plaukas formuojasi apie 3-4 mėnesius, bet jeigu yra kokių nors problemų su organizmo sveikata, gali formuotis ilgiau ir silpnesnis pagal savo struktūra). Nauji plaukai pradeda augti ir svogunėlis sugrįžta į aktyvaus augimo (Anagen) fazę. Esant normaliai sveikatos būklėj kasdien išslenka apie 20-100 plaukų. Tai nėra labai pastebima, nes konkrečioje toje pačioje vietoje plaukai visada yra skirtingose augimo fazėse ir neiškrenta visi vienu metu. Vidutiniškai apie 10-19 procentų visų plaukų yra šiose fazėse. Daugiau plaukų slenka rudenį ir pavasarį nei vasarą, kada plaukai yra veikiami dienos šviesos ir oro. Jei per dieną išslenka daugiau nei 100 plaukų ir jie ne visi keičiami naujais, galiausiai žmogus pradėda plikti.
 
Pastaruoju metu mokslininkai atkreipia dėmesį į dar dvi papildomas fazes be aukščiau minimų trijų "klasikinių", diferencijuojant viso 5 plaukų augimo fazes. Ketvirtoji yra vadinama Teloptosis arba Exogen - faktinis "senojo" plauko kamieno išslinkimas, paprastai per labai trumpą laikotarpį -vos keletą dienų, tačiau kartais šis terminas gali trukti iki 6 mėnesių! Penktoji fazė yra vadinama Kenogen. Šios fazės metu plauko folikulas tiesiog fiziologiškai ilsisi tam tikrą laiką neskatinant naujo plauko augimą. Kitaip tariant, be klasikinio ciklo, plaukų folikulai gali sekti "alternatyvų" maršrutą, per kurį vietoj naujojo plauko augimo pradžios Anagen, plauko folikulas po Telogen fazės pereina į Teloptosis ar Exogen fazę ir lieka joje nuo keleto dienų iki 9 mėnesių kartais.
Plauko augimo stadijos iš arčiau : 1 - plauko derminis spėnelis; 2 - subrendusi aktyvaus augimo fazė (Anagen); 3 - augimo lėtėjimo ir atžangos fazė (Catagen); 4 - ramybės fazė (Telogen) 5 - ramybės ir iškritimo fazė (Telogen); 6 - ankstyvi sekančio plauko aktyvaus augimo fazė (Anagen); 7 - ankstesnio plauko iškritimas; 8 – subrendusi sekančio plauko aktyvaus augimo fazė (Anagen).

Į viršų Titulinis puslapis Puslapio struktūra Kontaktai Paieška Klausimai Pagalba Informacija Rašykite mums Prekių krepšelis