Яндекс.Метрика
Titulinis puslapis Puslapio struktūra Kontaktai
Paieška Klausimai Pagalba
Informacija Rašykite mums Prekių krepšelis

Biologija      Plauko šaknis       Šaknies priedai

Plauko šaknies priedai

webb_2221
Plauko priedais ar „antriniais plauko organais“ yra vadinami plauko raumuo ir riebalinės liaukos:
1 - epidermis; 2 - derma; 3 - poodinis riebalų sluoksnis; 4 - riebalinis audinys; 5 - plauko raumuo; 6 - plauko folikulas; 7 - vena; 8 - prakaito liauka; 9 - prakaito pora; 10 - plauko riebalinė liauka; 11 - plauko kamienas.
 
Riebalinės liaukos - plaukų ir galvos odos riebalinių liaukų paskirtis yra saugoti plauko ir odos švelnumą ir lygiagrečiai skatinti plauko struktūros suragėjimą. Plaukų riebalinių liaukų dažniausia būna porinis skaičius ir jos baigiasi maždaug viršutinėje plauko folikulo trečdalyje. Riebalai, esantys riebalinėje liaukoje, pagrinde cholesterolis, patenka į plauko folikulą, kur ir prasideda jų poveikis plauko ir odos struktūroms. Esant galvos odos sausėjimui ar nekokybiškai atliekant cheminį plaukų sušukavimą ar dažymą, smarkiai padidėja riebalinių liaukų maišeliai ir jų išskyrų, deja padidėjus riebalinių liaukų maišeliams pakinta riebalų sudėtis ir riebalų išskyrose beveik išnyksta cholesterolis. Riebalinių liaukų aktyvumas padidėja lytinio brendimo periodu, padidėjus organizme tam tikrų hormonų kiekiui (androgenų) patenkančių į kraują. Kiti hormonai (estrogenai) mažina riebalinių liaukų išskyrų kiekį. Jei odos riebalų kiekis ir jų struktūra yra normali, riebalinių liaukų išskirta riebalinė substancija suteikia plaukams elastingumo ir žvilgesio, o odai – minkštumo, oda atrodo lygi ir glotni, saugo nuo nusausėjamo, slopina mikroorganizmų dauginimąsi, atlieka antiseptinę funkciją, saugo odą nuo traumų ir neleidžia prasiskverbti kenksmingoms medžiagoms į organizmą. Riebalinių liaukų veikla priklauso nuo mitybos kokybės, kraujotakos, emocijų, įtampos, endokrininių liaukų veiklos, nuo vaistų vartojimo. Riebalinių liaukų veiklą kontroliuoja endokrininė sistema, kuri yra susijusi su nervų ir virškinimo sistemomis. Kai dienos racione yra be saiko vartojama saldaus maisto, kuriame gausu krakmolo, ir riebaus maisto, riebalinės liaukos išskiria žymiai daugiau riebalinių išskyrų. Esant bet kokiam endokrininės, nervų ar kitų sistemų sutrikimams pakinta riebalinių liaukų struktūra ir išskyrų intensyvumas. Kiekvieną plauką “aptarnauja” keletas riebalinių liaukų, kurių išeinamieji kanalai atsiveria tame pačiame lygyje į plauko folikulą. Iš viso žmogaus organizmas turi virš 200 tūkstančių tokių liaukų. Jų paskirtis – gaminti odos riebalus, kurie sutepa visą žmogaus odą, apsaugant ir valant ją. Lygiai taip pat šie riebalai tolygiai padengia plauką per visą jų ilgį, plaukas tampa stangrus ir elastingas. Riebalinė plėvelė lengvai yra pašalinama su plaukų trinkimo preparatais (šampūnais, muilu, žolelių ar kitais natūralios kilmės nuovirais, ekstraktais ir t.t) ir greitai atsinaujina, jeigu oda yra sveika. Sutrikus riebalinių liaukų veiklai padidėja ar sumažėja riebalinių išskyrų, pakinta jų sudėtis, dėl to gali atsirasti tokie susirgimai kaip seborėja ar alopecia (plikimas).

Priklausomai nuo riebalinių liaukų veiklos intensyvumo skirstomi plaukų tipai. Jeigu riebalinių liaukų funkcija normali, plaukai bus irgi normalūs. Jeigu riebalinių liaukų funkcija yra sutrikusi, plaukai gali būti riebūs ar sausi. Plaukų tipas tiesiogiai priklauso nuo odos tipo. Nebūna riebios veido odos ir natūralių sausų plaukų. Tik po cheminių kosmetinių procedūrų (plaukų dažymas, cheminis sušukavimas ir t.t.) ar išorinio struktūros alinimo (saulės spinduliai, fenas, chloruotas ar jūros vanduo, saunos ir kt.) plaukai bus nusausėję ir lūžinėjantys, bet oda vis tiek bus riebi. Kaip nuspręsti kokio plaukų tipo yra mūsų plaukai? Reikia atsakyti į du klausimus: kaip dažnai jus plaunate galvą ir kaip atrodo jūsų neplauti plaukai - riebūs ar sausi? 

Plauko raumuo - su kiekvienu folikulu yra susijęs plokščias raumuo, kuris susitraukęs priverčia plauką keltis, o oda tuomet primena „žasies odą“. Šie raumenys susitraukia (reaguoja) esant šalčiui ar emociniam stresui. Juostinės formos plauko raumenys (arrectores pilorum), iš vienos pusės yra pritvirtinti trumpų sausgyslių dėka prie kompaktinio dermos sluoksnio, iš kitos pusės prie folikulo stiebo žemiau riebalinių liaukų maišelių įeinamosios angos vietos. Susitraukiant raumuo truputį pakelia plauką ir suspaudžia plaukų riebalinių liaukų maišelius, tada atsiveria šių maišelių angos ir jų sekretas patenka į plauko folikulą. 

Į viršų Titulinis puslapis Puslapio struktūra Kontaktai Paieška Klausimai Pagalba Informacija Rašykite mums Prekių krepšelis