Яндекс.Метрика
Titulinis puslapis Puslapio struktūra Kontaktai
Paieška Klausimai Pagalba
Informacija Rašykite mums Prekių krepšelis

Slinkimas      Išsklaidytas slinkimas (Alopecia Difusa)       Aktyvaus augimo fazės faktoriai (Anagen Effluvium)

Aktyvaus augimo fazės faktoriai (Anagen Effluvium)

webb_4321
webb_4321
Žemiau yra išvardyti plaukų slinkimo aktyvaus augimo fazės (Anagen Effluvium) faktoriai:
  • Piktybinio naviko gydymo sukeltas plaukų slinkimas – piktybinių navikų gydymui naudojamos chemoterapijos procedūros ir vaistai sulėtina ląstelių dauginimąsi. Tai reiškia, kad ląstelės su didžiausiu aktyvumo greičiu ir šių ląstelių dalijimasis bus labiausiai paveikti. Žmogaus organizme vienos iš aktyviausiai dauginimosi ląstelių yra plaukų ląstelės. Gydymas chemoterapija yra nespecifinis gydymas, tai veikia visų ląstelių dalijimąsi ir ne tik piktybines ląsteles. Nepaisant ar chemoterapija sulėtina ar sustabdo piktybinių ląstelių dauginimąsi, tai taip pat sustabdo ir plaukų folikulų ląstelių dalijimąsi. Rezultate vystosi plaukų slinkimas per trumpą laiko tarpą, nes plaukų folikulai sustabdo plaukų skaidulų gamybą ir aktyvų augimą. Žmonės po intensyvių chemoterapijų procedūrų netenka visų plaukų per kelias dienas. Tačiau po chemoterapijos procedūrų poveikio plaukų folikulai reorganizuoja save ir pradeda gaminti plaukus iš naujo. Nauji plaukai gali pasirodyti jau po keturių savaičių po chemoterapijos paskutinės procedūros, tačiau kad ataugtų visi skalpo plaukai prireiks kelių mėnesių.
  • Vaistų sukeltas plaukų slinkimas – išrašyti vaistai pagal receptą gali sukelti plaukų slinkimą. Vaistų poveikio mechanizmas į plaukų slinkimą pasireiškia ląstelių dalijimąsi slopinimu. Dažniausia, tai vaistai naudojami piktybinių navikų gydymui. Aktyvaus augimo fazės plaukų slinkimo fenotipas atrodo panašiai kaip ir plaukų slinkimas ramybės fazėje esamų plaukų, tačiau jis vystosi ženkliai greičiau. Yra įvairaus stiprumo vaistai, sukeliantis aktyvios augimo fazėje esamų plaukų slinkimą. Ribotas vaistų kiekio naudojimas gali tik sulėtinti plaukų folikulų ląstelių dauginimąsi, ko pasėkoje plaukas plonėja ir lengvai lūžta. Priklausomai nuo vaistų vartojimo trukmės ir gydymo stiprumo pas kai kuriuos žmonės gali išsivystyti visiškas nuplikimas. Nors pirmoje eilėje paveikiami skalpo plaukai, tačiau gali pradėti slinkti antakių, pažastų ir kuno plaukai. Esant Anagen Effluvium medžiagų apykaitos procesai sukelia staigų plaukų augimo nutrukimą. Plaukas iškrenta, tačiau skirtingai nuo Telogen Effluvium atvėjo plaukų folikulai neįžengia į ramybės fazę. Todėl, pasikeitus sąlygoms (pabaigus vaistų vartojimą), plaukai lygiai taip pat kaip staiga išslinko, staiga ir pradeda atauginėti, nes plaukų folikulai nesuiro ir prie palankesnių sąlygų gali vėl pradėti gaminti plaukus, panašiai kaip ir chemoterapijos atveju.
  • Hormonų sukeltas plaukų slinkimas - hormonų veiklos sutrikimas gali sukelti plaukų folikulų aktyvumo sutrikimą ir plaukų kokybės pablogėjimą. Netgi laikinas organizmo hormonų veiklos disbalansas veda prie Anagen Effluvium tipo plaukų slinkimo. Hormonų veiklos sugrįžimas į normalią būklę leidžia atkurti įprastą plaukų augimą. Plaukų folikulai yra ypatingai jautrus thyroid hormonų koncentracijos padidėjimui skydliaukėje. Tiroido hormonas turi labai didelę įtaką į proteino, carbohydratų, lipidų ir mineralų ląstelių medžiagų apytaką. Plaukų ląstelių tarpląstelinė medžiaga, dėl ląstelių labai greitos medžiagų apykaitos, labai stipriai ir jautriai reaguoja į Tiroido hormonų nepakankamumą ar perteklių.
  • Besaikis vitaminų vartojimo sukeltas plaukų slinkimas – besaikis vitamino A suvartojimas gali turėti toksinių pasekmių. Šių pasekmių simptomais gali būti šleikštulys, plaukų šiurkštumas ir slinkimas, sausa ir žvynuota oda, kaulų, skeleto skausmai, nuovargis ir mieguistumas. Išsivysto Anagen Effluvium tipo plaukų slinkimas skalpo ir viso kūno plaukams. Vitaminas A ir vaistai su jo derivatais slopina ląstelių dalijimąsi ir galutinai sulėtina keratinizavimo procesą. Tai yra naudinga, kada yra gydomi pūslelinė ir hyperkeratinizavimas. Tačiau vitamino A perteklius ar vaistų su vitaminų A normos viršijimas gali būti visiško plaukų folikulų aktyvumo sulėtinimo priežastimi.
  • Metalo pertekliaus sukeltas plaukų slinkimas – vario perteklius yra nuodingas ir gali būti Anagen Effluvium tipo plaukų slinkimo priežastimi. Vario nurijimo perteklius gali atsitikti kai gėrimui yra naudojamas vanduo iš čiaupo ir vamzdyno, kurie yra padaryti iš vario. Arba, kai elektros įžeminimo viela susijungia su vandentiekio vario vamzdynu sugedus elektros prietaisui, elektros srovė praeina pro vamzdyną, metalas jonizuojasi ir ištirpsta geriamajame vandenyje.
  • Trumpas aktyvaus augimo (Anagen) sindromas - turima omeny, kad tuomet didesnis kiekis plaukų folikulų yra Telogen fazėje ir padidėja išslinkusių plaukų kiekis. Plaukai anksčiau laiko išslenka arba pasišalina plaukų trinkimo, šukavimo ir kitų priežiūros procedūrų metu. Nors gali būti nedidelis plaukų folikulų kiekis Telogen fazėje, tačiau dėl trumpos Anagen fazės plaukai išauga labai trumpi. Normali Anagen fazės skalpo plaukų augimo trukmė yra tarp šešerių ir dešimties metų. Kadangi plaukų augimo periodas yra pakankamai ilgas mes galime išauginti ilgus plaukus arba reguliariai juos kirpti. Anagen augimo periodo sumažėjimas reiškia, kad plaukas negali išaugti ilgas. Žmonės su trumpu Anagen augimo sindromu pastebi, kad jiems praktiškai galima nesikirpti, nes plaukai neužauga ilgi ir išslenka. Žmonės su trumpu Anagen augimo sindromu yra laimingi, kai jų plaukų galiukai pasiekia apykaklę. Trumpo Anagen augimo sindromo veikimo mechanizmas gali būti tarpinėje būklėje tarp “chroninio Telogen Effluvium” tipo ir “palaido Anagen augimo sindromo” tipo plaukų slinkimo.
  • Palaidas aktyvaus augimo (Anagen) sindromas – šio tipo plaukų slinkimas dažnaiu sutinkamas pas vaikus. Palaidas Anagen tipo sindromo plaukų slinkimas dažnai turi lopų pavidalą, tačiau kartais gali pasireikšti kaip išsklaidytas plaukų išslinkimas. Plaukų slinkimo padidėjimas dažniau pasireiškia nugarinėje plaukų augimo skalpo srityje. Kaip reiškia iš plaukų slinkimo priežasties pavadinimo, plaukai tiesiog lengviau iškrenta iš plaukų folikulų. Tai leidžia suprasti kodėl daugiau paveikti yra plaukai nugarinėje srityje. Miegant ant pagalvės, nugarinės srities skalpo plaukai išslenka dėl galvos trinimosi į pagalvę, tuomet kai priekinės skalpo plaukų augimo srities plaukai miego metu nekontaktuoja su pagalve. Pasiliekantys plaukai neilgai auga ir gali būti neklusnūs, juos sunku šukuoti ir padaryti šukuoseną. Paveikti palaido Anagen sindromo plaukų folikulai išlieka aktyvaus augimo fazėje, bet plaukų šaknų apvalkalas, kuris, esant normalioje būklėje, apgaubia ir apsaugo plauko kamieną, esant šiam sindromui netinkamai gamina plauką. Plaukų skaidulos su palaido Anagen sindromu prastai įsitvirtina plaukų folikuluose dėl suaugimo tarp plauko kamieno ir vidinio plauko apvalkalo stokos. Tai reiškia, kad įvyksta pirmalaikis vidinio šaknies apvalkalo keratinizavimas ir tai sumažina suaugimą su plauko kamienu. Pasitaiko atvėju, kai daugiau nei vienas giminės naris turi ši sindromą. Šviesiaplaukiai 2-5 metų amžiaus vaikai dažniau būna paveikti šio palaido Anagen sindromo ir jiems toks plaukų slinkimas gali pasikartoti ir gerokai vėliau.

Į viršų Titulinis puslapis Puslapio struktūra Kontaktai Paieška Klausimai Pagalba Informacija Rašykite mums Prekių krepšelis