Яндекс.Метрика
Titulinis puslapis Puslapio struktūra Kontaktai
Paieška Klausimai Pagalba
Informacija Rašykite mums Prekių krepšelis

Įvadas      Odos ypatumai       Odos funkcijos

Odos funkcijos

webb_1121
webb_1121
Apsauginė funkcija.
Oda saugo žmogaus organizmą nuo išorinių pažeidimų ir bakterijų prasiskverbimo, apsaugo vidinius organus nuo cheminių aplinkos reakcijų. Išorinis epidermio sluoksnis yra padengtas labai plona riebalų plėvele, nepralaidžia drėgmei. Oda reguliuoja temperatūros svyravimus, veikia kaip elastinga fizinė apsauga ir danga po oda esantiems audiniams bei organams, saugo nuo nedidelių traumų, aktyvių cheminių medžiagų ir daugelio mikroorganizmų formų poveikio, ji yra pirminis barjeras, per kurį mes reaguojame į aplinką. Be to, saulės apšviesta, fotocheminė reakcija odoje gamina vitaminą D, visam organizmui tai yra pirminis šio vitamino šaltinis.
Receptorinė funkcija.
Per platų sensorinių receptorių tinklą mes gauname spaudimo, tekstūros, temperatūros ir skausmo jausmus. Jautrių nervų galūnių dirginimo signalai yra perduodami nervų pluošto į galvos ir nugaros smegenis, įvyksta organizmo atsakomoji reakciją į dirginimo faktorių. Jautrios nervų galūnės, kurios atsako už lytėjimo ir spaudimo reakcijas, esa labai arti plauko folikulų.
Termoreguliacinė funkcija.
Ši odos funkcija saugo organizmą nuo kenksmingų aplinkos veiksnių, melanino pigmentai apsaugo odą nuo ultravioletinių spindulių spektro pertekliu. Sveikas žmogus turi pastovią kūno temperatūrą. Esant aplinkos temperatūros pokyčiams įsijungia organizmo (plataus kraujagyslių ir prakaito liaukų tinklų) prisitaikymo reakcijos, t.y. kūno temperatūra mažėja dėka skysčio prakaito pavidale garavimo nuo odos paviršiaus.
Išskiriamoji funkcija.
Su prakaitu organizmas netenka didelio kiekio vandens, druskų ir kitų cheminių medžiagų, pašalinamos nereikalingos medžiagos.
Sekreto funkcija.
Odos riebalinės liaukos išskiria odos riebalus, kurie veikia odos ir plaukų elastingumą ir švelnumą. Emocinio streso metu riebalinių liaukų sekreto išskyrimas padidėja, o sekreto sudėtis pakinta.
Sugėrimo funkcija.
Per odą į organizmą gali patekti kai kurios medžiagos. Tyrimai parodė, kad kosmetinių priemonių kai kurie riebalai labai gerai susigeria į odą per plauko folikulus ir riebalinių liaukų išeinamuosius kanalus ir veikia kaip absorbavimo katalizatoriai (veido odos kremai nuo raukšlių, paakių ir akių vokų kremai, kūno kremai, plaukuotos galvos odos kremai ir t.t.). Biologiškai aktyvių medžiagų kosmetinius kremus reikia naudoti atsargiai, nes galima pakenkti savo organizmui.

Į viršų Titulinis puslapis Puslapio struktūra Kontaktai Paieška Klausimai Pagalba Informacija Rašykite mums Prekių krepšelis