Яндекс.Метрика
Titulinis puslapis Puslapio struktūra Kontaktai
Paieška Klausimai Pagalba
Informacija Rašykite mums Prekių krepšelis

Slinkimas      Židinynis slinkimas (Alopecia Areata)

Židinynis plikimas (Alopecia Areata)

webb3501
Seniai yra sutinkamas ir kitas patologinis procesas – židinio (lizdo) formos plikimas (Alopecia Areata arba Alopecia Arealis) – atsiranda apvalios ar ovalios formos nuplikimai. Nors Hippokratas pirmas panaudojo terminą Alopecia nuplikimui charakterizuoti (verčiant pažodžiui reiškia „lapių liga“), tačiau patologinio židinynio plaukų slinkimo charakteristikas pirmas davė Kornelijus Celsus (Cornelius Celsus) 30 amžiuje prieš mūsų erą. Celsus aprašė dvi Alopecia formas. Pirmą formą, dabar yra žinoma kaip Alopecia Androgenetica, jis apibūdino kaip bendrą nuplikimą būdingą bet kuriuo amžiaus žmonėms. Antrą formą jis pavadino "Ophiasis", verčiant pažodžiui reiškia „gyvatė“, dėl vingiuotos nuplikimo išsisklaidimo formos. Jis užsiminė, kad ši forma pasireiškia tik pas vaikus. Alopecia Areata kartais vadinama "Area Celsi" kaip Kornelijaus Celsuso duoklė. Alopecia Areata turėjo daug įvairių pavadinimų žmonijos istorijoje. Tačiau terminą "Alopecia Areata" pirmas panaudojo Savaž (Sauvages) jo veikale "Nosologica Medica", publikuotame 1760m. Lione, Prancūzija.

Alopecia Areata yra nerandinio, uždegiminio pobūdžio plaukų slinkimo liga, kuri gali išsivystyti bet kokiame amžiuje, kaip pas vyrus, taip ir pas moterys, dažnai pasireiškia pas jaunimą, gali atsirasti dėl įvairesnių veiksnių, tame tarpe autoimuninės sistemos sutrikimų (pavyzdžiui, skydliaukės veiklos sutrikimų, "Vitiligo" (baltos dėmės) ir pan.). Ja suserga ir vaikai. Atsiradęs netikėtai, susirgimas įgauna chronišką recidyvinį pobūdį. Ši būklė pasireiškia akivaizdžiais nevienodais nuplikimo lopinėliais. Blogiausia yra tas faktas, kad progresuojant Alopecia Areata plaukai gali išslinkti ir visame kūne.

Susirgimo apsireiškimas vyksta sekančiu būdu: galvos oda yra sveika, kai kur išslinkimo vietose pasitaiko vienetiniai plaukai. Plaukuotoje galvos dalyje atsiranda visai lygus, be plaukų, odos plotas, kuris po kiek laiko gali pradėti vėl želti, tačiau praplinka kitoje vietoje. Pirmuose šio susirgimo dienose nuplikimo vietoje yra matomas odos paraudimas, niežulis, deginimas. Išslenka ilgi plaukai, nuplikimo vietų pakraštyse, silpnai patraukus plaukus, jie gali išslinkti kuokšteliais. Tokio nuplikimo ploto padidėjimas gali privesti prie didesnio ploto nuplikimo. Beveik 70-80 proc. Alopecia Areata atvejais nuplikimo vietose plaukai spontaniškai atauga, bet pasilieka šio recidyvo galimumas: daugiau nei pusei šių žmonių su Alopecia Areata per sekančius penkerius metus atsiranda naujų židinio formos nuplikimų kitose vietose.

Plaukų slinkimas, kaip liga, reiškia plaukų sintezės pertrūkį. Ankstyvojoje aktyvios Alopecia Areata stadijoje, plaukų gyvavimo ciklas suyra ir prasideda plaukų folikulų veiklumo nukrypimas nuo normos įvairiose plauko augimo fazėse – sutrinka įprastas santykis plaukų esamų Anagen, Telogen, Catagen fazėse. Pasirodo plaukų slinkimas kartu su “šaknimis” ir yra lengvai pastebima po mikroskopu, kad dauguma šių plaukų yra Telogen fazėje. Plaukų folikulų suardymo ar atrofijos nėra, ir, reiškia, plaukai gali vėl ataugti. Slenkančių plaukų struktūra palei besiplečiantį pakraštį atrodo visiškai netipiškai po mikroskopu. Dažniausia, plauko dalis, buvusi toliau nuo skalpo (ankščiau išaugusi), atrodo normaliai, tačiau arčiau prie skalpo buvusi dalis (veliau išaugusi), atrodo ryškiai pasikeitusi. Plaukų skaidulos forma vis daugiau ir daugiau tampa netolygesnė - kuo arčiau galvos odos, tuo daugiau deformacijos. Tai reiškia, kad plauko skaidulos yra suvaržytos ir nepakankamai keratinizuotos. Plauko žvynelių sluoksnis praktiškai dingsta ir atsiranda išilginiai plauko ilgio įskilimai ir plyšiai. Plaukų skaidulos analizė parodo, kas keratino sudėtis išlieka tokia pat, tačiau sudėtinių dalių “surinkimas” tampa visiškai nenormalus.

Trumpi, 1 ar 2 mm, plaukai gali būti matomi Alopecia Areata pažeidimo vietose. Plaukų netolygi „konstrukcija“ (lyg su spuogais) padaro juos silpnais ir susilpnėjimo vietose jie lūžta. Taip atsiranda trumpi plaukai su pastorėsimais, vadinami „šauktuko formos plaukai“, būdingi Alopecia Areata. Šis pavadinimas charakterizuoja lūžusių plaukų galiukų smailėsimą, primenanti nudrožto pieštuko galiuką. Atskiri plaukai, kurie yra mažiau pažeisti, nors ir gali tęsti augimą, bet plaukų folikulai gamina distrofinį plaukų kamieną.

Alopecia Areata dažniausia paveikia plaukus su pigmentu ir ženkliai rečiau žilus ir baltus (be pigmento). Alopecia Areata eiga yra nenuspėjama ir gali trūkti daug metų su tam tikrais plaukų ataugimais, arba gali turėti periodiškumą tarp paumėjimo ir atoslugio. Kartais tai trunka trumpai ir normalus plaukų augimas paveiktuose Alopecia Areata ploteliuose gali atsistatyti per vieną mėnesį. Dažniau dėl dalinio plaukų augimo pavertimo iš Telogen į Anagen stadiją, paveiktuose Alopecia Areata ploteliuose pradžioje gali ataugti trumpi, balti, susiraitę plaukai.

Kai kurių žmonių su Alopecia Areata patirtis rodo, kad plaukų spalva keičiasi plaukų slinkimo metu ar po padidėjusio slinkimo, o kartais tokie plaukų spalvos pakitimai tampa pastoviais, priklausomai nuo paūmėjimo ar pagerėjimo epizodų. Stebetina, kad dažniausia Alopecia Areata pakenkia plaukams su natūraliu pigmentu, tačiau ataugusieji plaukai dažniausia būna balti. Iš tikrųjų Alopecia Areata metu visi plaukų folikulai išlieka, tačiau jie yra vienodai pažeisti ir negali gaminti matomas plaukų skaidulas. Šis plaukų skaidulų gamybos suardymas yra kaip folikulų periferijoje (aplink folikulų), taip ir folikulų viduje, kuris vyksta kaip uždegiminis procesas dėl imuninių ląstelių prasiskverbimo. Šis ląstelių prasiskverbimas dažnai apibūdinamas kaip „bičių spiečius“, matomas aplink plauko folikulo išgaubtumo (svogūnelio). Bet kuriuo atveju nuo 10 iki 66 proc. žmonių su Alopecia Areata taip pat turi ir nagų formavimo nukrypimus.
 
Nors tai nėra padėtis gresiančia gyvybei, Alopecia Areata vis dėl to turi rimtas implikacijas ligoniams ir jų šeimoms dėl psichologinių ir socialinių veiksnių. Ryškiai pastebimas šio susirgimo paliktas defektas slegia psichiką, sukelia nervų sistemos pakrikimą. Gydant židinio formos nuplikimą, būtinos konsultacijos su endokrinologais, neuropatologais, ginekologais, dermatologais, terapeutais, homeopatais. Reikia terapeutinių ir refleksoterapijos procedūrų, be to reikia kreipti dėmesį į teisingą maitinimąsi, į vitaminų ir mikroelementų kiekį dienos racione. Didelį teigiamą poveikį turi psichoterapija bei tinkamos gydomosios kosmetinės priemonės.

Į viršų Titulinis puslapis Puslapio struktūra Kontaktai Paieška Klausimai Pagalba Informacija Rašykite mums Prekių krepšelis